POHODOVÉ DNY V DOMOVĚ PRO SENIORY

V Domově pro seniory Pohoda pořádáme několikrát do roka různé přednášky, díky kterým se vždy dozvíme něco nového. Tentokrát jsme oslovili paní Bc. Danu Šimkovou, která k nám přijela z Moravy přednášet o Titaniku. Její poutavé vyprávění doplněné promítáním a ukázkou předmětů z Titaniku nás doslova vtáhlo do děje. Dozvěděli jsme se mnoho nového o této obrovské lodi i to, jak filmaři zkreslili skutečnost a celou tragickou noc jsme prošli hodinu po hodině. Paní Šimková nás svou přednáškou velmi zaujala a my se těšíme na další poutavá vyprávění.

Využili jsme pěkného májového počasí a vydali se na další krásný výlet, tentokrát do Terčina údolí u Novohradských hor. Počasí nám opravdu přálo a prožili jsme pohodovou vycházku v opravdu nádherné přírodě, která nám dodala novou energii do dalších dní. Při zpáteční cestě jsme si prohlédli novohradské náměstí plné zajímavé architektury a zeleně. Dalším výletem byla exkurze do Městského muzea a galerie Vodňany. Po milé a zajímavé prohlídce jsme si oddechli v místní kavárně u šálku dobré kávy a sladkého zákusku. Třetím a posledním výletem před prázdninami byl tradiční turnaj v kuželkách a pétanque v G-centru Tábor. Poctivý trénink, přátelská atmosféra, výborná organizace a výtečné občerstvení přispěli k umístění pana Zemana a pana Václavíka na stupně vítězů. Po příjezdu zpět do domova pro seniory na oba pány čekala velká gratulace od ostatních klientů a personálu.

Další tradiční setkání, která nám každoročně zpestří naše pohodové dny, byla s dětmi z Mateřské školy Netolice a z hudebních kroužků Berušky a Vrabčáci. Děti opět vystoupily ke Dni matek a svým koncertem potěšily nejen obyvatelky Domova pro seniory Pohoda. Na Den dětí jsme na oplátku připravili pro děti z Mateřské školy různé soutěže a občerstvení ve formě upečeného lineckého cukroví, které si děti dozdobily cukrovinkami podle své chuti.

Začátkem června jsme vyrazili do Bavorova na jahody. V době, kdy Karolína Tuháčková a Jana Sitterová sbírali jahody, poseděli klienti u místního stánku a občerstvili se převážně výbornou jahodovou zmrzlinou. A protože úroda byla veliká a lákavá, upekli jsme si v domově pro seniory jahodový koláč, uvařili jsme si k němu voňavou kávu a příjemně jsme poseděli na terase.

  Mgr. Petra Pfeffrová, Bc. Jana Sitterová, Karolína Tuháčková


Jaro v Domově pro seniory Pohoda

Rok 2018 jsme již poněkolikáté zahájili vystoupením pražského umělce pana Šedivého, který navštívil náš domov pro seniory s nestárnoucími písněmi Karla Hašlera. V únoru jsme našim obyvatelům uspořádali masopustní zábavu plnou tradičních i neobvyklých masek v podání našeho personálu. Obyvatelé si nejen pochutnali na masopustních koblihách, ale měli i možnost zatančit si s jednotlivými maskami.

Velikonoční období jsme oslavili sázením jarních narcisů, sedmikrásek, petrklíčů a osení. S našimi obyvateli jsme si pochutnali na velikonočním beránkovi, na mazanci, připomněli jsme si lidové tradice a obarvili si velikonoční vajíčka. Sázení květin u nás patří mezi oblíbené činnosti, tak jsme s obyvateli nasázeli kromě jarních květin také muškáty a afrikány, které budou zdobit domov pro seniory.

V březnu nás navštívil pan doktor Macků s velmi zajímavou a poučnou přednáškou o Skotsku. Pan doktor své poutavé vyprávění doplnil fotografiemi nádherné skotské krajiny a měst.

Na konci dubna naši obyvatelé s pomocí paní Karolíny Tuháčkové připravili věnec s chvojím na májku, kterou jsme za doprovodu hudby postavili a následně v jídelně domova pro seniory oslavili. Stavění májky a pálení čarodějnic je tradicí, která je našim obyvatelům domova pro seniory velmi blízká nejen z jejich mládí.

V domově pro seniory i nadále rozvíjíme koncept Smyslové aktivizace dle Lore Wehner. V rámci smyslové aktivizace měli naši obyvatelé možnost s odborně proškoleným personálem vzpomínat na svá školní léta, poznávat koření a suroviny do kuchyně, sázet různé bylinky, dělat sněhové koule a stavět sněhuláky, připravit si jednohubky, nebo klasické knedlíky s vajíčkem apod.

Díky pěknému počasí jsme také uskutečnili první letošní výlet a to výlet „do květů“ po okolí Netolic a Lhenic, kdy jsme obdivovali rozkvetlou přírodu. Tento výlet byl letos naším prvním a my se těšíme na ty další.

Mgr. Petra Pfeffrová, Bc. Jana Sitterová, Karolína Tuháčková


Adventní čas v Domově pro seniory Pohoda

Adventní doba a dny, kdy se rok blíží ke konci se v Domově pro seniory Pohoda vždy nesou v příjemné atmosféře plné nejrůznějších aktivit. Adventní čas jsme zahájili prodejní výstavou výrobků našich obyvatelů. Prodejní výstava proběhla v kavárně domova seniorů, letos poprvé s námi prodávali žáci Základní školy Netolice za podpory paní učitelky Bukačové. Žáci základní školy nás následně přizvali na školní prodejní trhy. Tato spolupráce byla velmi příjemnou zkušeností a všichni doufáme, že se postupem času stane tradicí.

V adventním čase nás také navštívil zájmový kroužek „Šikulů“ a děti nám všem zpříjemnily odpoledne stolními hrami, společně s našimi seniory si zahrály Člověče – nezlob se, stolní kuželky a podobné hry.

Zbytek roku se již nesl ve vánoční atmosféře. Postupně jsme nazdobili adventní věnce, upekli linecké cukroví a perníčky, nazdobili jsme vánoční stromečky. Ve spolupráci s netolickým spolkem dobrovolných hasičů jsme pořádali mikulášskou zábavu a oslavu narozenin, kam nám přišel Mikuláš rozdat balíčky a čerti nám příjemně zpestřili odpoledne.

V době před Štědrým dnem jsme pořádali tradiční koncerty, nejprve nám zazpíval sbor opery Jihočeského divadla a poté také děti z Mateřské školy Netolice a z pěveckých sborů Berušky a Vrabčáci. Oba koncerty mají u našich seniorů velmi kladné ohlasy, vždy si rádi poslechnou a zazpívají známé koledy. Vánoční čas jsme zakončili společnou štědrovečerní večeří a konec roku silvestrovskou zábavou, na které jsme si připili s přáním pevného zdraví do dalšího roku.

Čas kolem Vánoc je pro mnohé nejkrásnější období v roce plné rodinných návštěv, oslav a veselí, proto jsme jej našim klientům prodloužili i v roce 2018 a jeli jsme navštívit překrásnou přehlídku betlému ve Hvožďanech. Vánoční čas se v netolickém domově pro seniory nese v klidné atmosféře plné nejrůznějších akcí a aktivit a plné návštěv. Děkujeme všem spolkům, organizacím a jednotlivcům za jejich podporu a za to, že nám pomáhají nejen v tento čas vytvářet příjemnou atmosféru v našem domově pro seniory. Díky těmto setkáním se naši klienti necítí osaměle, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Mgr. Petra Pfeffrová, Bc. Jana Sitterová, Karolína Tuháčková


Podzimní dny v Domově pro seniory Pohoda

Babí léto a jeho slunečné dny jsme v domově pro seniory využili k různým výletům. Opět jsme se vrátili do Písku, kde jsme navštívili kostely a výlet zakončili u dobrého zákusku v kavárně. Dále jsme navštívili nedaleké Holašovice a vystoupení zpěváka Josefa Laufera v Prachaticích.

Podzim jsme přivítali tradiční oslavou narozenin a také výrobou podzimních truhlíků, které zdobí náš domov. Na zbarvené listí jsme se jeli podívat na Lomeček, zde jsme byli pro velký zájem našich obyvatelů opakovaně. Na Lomečku jsme nasáli podzimní atmosféru a při příjemné procházce přírodou zavzpomínali na dětství.

Pilně se připravujeme také na vánoční prodejní výstavu, vyrábíme sáčky s bylinkami, pečený čaj, svícny, křížaly z jablíček a další krásné výrobky. Po odvedené práci odpočíváme v páteční kinokavárně při veselých filmech s kávou a vlastnoručně upečenými zákusky. Chladné podzimní dny si také zpestřujeme výrobou a konzumací domácích utopenců, zabijačkovými hody a dalšími dobrotami. Podzimní dny trávíme v příjemné atmosféře a začínáme se těšit na Vánoce.