Domov pro seniory
POHODA
Budějovická 159
384 11 Netolice
Respekt ke stáří a životnímu příběhu klientek a klientů, o které se v Domově pro seniory Pohoda Netolice staráme, je nepostradatelnou součástí naší práce.
Jsme přesvědčeni, že si zaslouží podporu, pomoc či péči, pakliže ji potřebují. Proto je naším posláním být jim nápomocni, pokud se nemohou zčásti či zcela podílet na péči o sebe sama. Činíme tak prostřednictvím kvalitních sociálních služeb, které poskytujeme se zájmem podílet se na osobní spokojenosti a kvalitě života našich klientek a klientů v období nemoci, stáří nebo jiné nepříznivé sociální situace.
Víme, že jsou pro ně nejdůležitější především dobré vztahy s rodinou a jejich osobní autonomie. Proto jsme partnery nejen těm, kterým poskytujeme pečovatelskou službu nebo žijí v domově pro seniory, ale i jejich rodinám a blízkým osobám. V Domově utváříme takové zázemí, které klientkám a klientům co nejvíce nahrazuje domácí prostředí, ve kterém se cítí dobře.
Je pro nás důležité být součástí místní občanské společnosti a být dobrým zaměstnavatelem. Řídíme se Etickým kodexem zaměstnanců Domova pro seniory Pohoda a držíme se motta: V pohodě v Pohodě.
Domov Pohoda sídlí v domě v Budějovické ulici 159 v Netolicích. Podle slov emeritního předsedy Nejvyššího soudu České republiky JUDr. Antonína Mokrého, prodala jeho rodina dům městu Netolice v roce 1973 za účelem zřídit zde domov důchodců. Pamětní deska na budově, kterou nechal pan doktor Mokrý zhotovit k uctění památky svého rodu a v roce 2016 ji věnoval domovu, dodnes připomíná, že v domě sídlil rod Urbana Mokrého – Soběslavského od počátku 17. století.
Rod Urbana Mokrého – Soběslavského reprezentuje řada osobností v historii města Netolice, s úctou a respektem je zmiňujeme:
Dům s číslem popisným 159 zřejmě původně sloužil jako zemědělská usedlost, která se postupně zvelebovala a rozrůstala. Hospodařilo se tam až do druhé poloviny 19. století, kdy se Mokří přesunuli do Českých Budějovic a později do Vodňan, kde působili jako notáři. V domě zůstal až do své smrti v 70. letech minulého století poslední mokrovský hospodář Adam Mokrý, kterému ještě za jeho aktivního života netolický magistrát nařídil rekonstrukci domu s tím, že je příliš zchátralý. On to neuznával, trucoval a dům sice zčásti zboural, ale nechal jej v nedokončeném stavu několik let. Až pak byl dům dostavěn do podoby, v jaké byl v době prodeje obci.
Původně šlo o patrový řadový dům s pravidelně rozmístěnými okny do ulice a s pavlačí po celé délce domu do dvora. Za I. republiky byla provedena patrová přístavba domu do dvora. Přízemí domu mělo klenuté obytné místnosti, které patrně zůstaly zachovány z prapůvodní stavby. Na dvoře byla proti domu velká stodola s mlatem a napravo řada chlívků.
K domu patřila a dosud patří velká zahrada. Vždy šlo o mimořádnou lokalitu, protože v polovině rozlohy byla po celé šíři zahrady skála, která se tyčila nad druhou polovinou zahrady končící u potoka, za kterým se zdvíhala romantická část vrchu. Podél potoka se táhla proti proudu potoka řada malých romantických domečků. Již před válkou si pronajala v domě č. p. 159 pro bydlení na penzi byt v přízemí domu slečna, který bývala celý život komornou u princezen Schwarzenbergů na Hluboké. Šlo o dámu noblesního chování s bohatými vzpomínkami na život u knížecího dvora. Za války si k sobě vzala bratra, který byl v penzi jako vrchní zahradník v zámeckém parku v Průhonicích. Ten celou zahradu zušlechtil tak, že se sem lidé sjížděli z dalekého okolní a od cesty podle potoka si ji prohlíželi.
Ve vedlejším domu s č. p. 160, kterému se takzvaně po chalupách říkalo u Podlahů, se v březnu 1940 narodila paní Marie Ž., která je obyvatelkou a klientkou Domova pro seniory Pohoda. Dovolila nám nahlédnout do svého životního příběhu a podělila se s námi o následující vzpomínky: „V sousedním domě jsem se narodila, byla to taková malá chaloupka, do které kdybyste foukli, tak uletí. Bylo nás 6 sourozenců, 4 bratři a 2 sestry. Bydleli jsme ve 2 sednicích a ta třetí, která v domku byla, ta patřila rodičům. Ze staré černé kuchyně bratři vybudovali kuchyni novou. Měli jsme hospodářství, krávy, prasata, slepice, králíky. Pěstovali jsme si zeleninu a také měli ovocné stromy. Hodně jsme pracovali a pomáhali rodičům. Do školy jsem chodila hned vedle, byla to tehdy obecná dívčí škola. Po vyučování jsem si zapřáhla do vozíku dvě kravky a jela jsem na Myslivnu pomáhat rodičům sekat louky. Občas mě zastavil náš soused pan Fišer, který byl pekařem. Sem tam se semnou podělil o rohlíky, které se mu nepovedly, a to vám pak bylo slávy. A když nám náhodou zbýval čas, tak jsme běhali z kopce do kopce na Svatý Ján, kolikrát jsme přišli domů s roztrhanými kalhotami. Ráda na ty časy vzpomínám.“
Závěrem krátkého historického exkurzu do historie domu č. p. 159 bychom rádi uvedli text z knihy Kapitoly z dějin českého právnického rodu Mokrých, kterou z rodinných materiálů sestavil JUDr. Jana Kotous: „Český právnický rod Mokrých prošel staletími a byl vždy věrný své české vlasti, své víře a díky ní vyznával humánní přístup k životu světa a lidí. Svým každodenním životem dokazovali jeho členové, že svět lze měnit nikoli násilnými, revolučními činy, ale trpělivou, pokojnou prací a péčí o rodinu.“
Poslání rodiny Mokrých si bereme k srdci, připojujeme se k myšlence humánního přístupu, trpělivosti, pokojné práci a péči o rodinu i každého člověka, kterého nám jejich blízcí svěřili do péče. Z myšlenek slavného právnického rodu jsme čerpali a hlásíme se k nim prostřednictvím Poslání Domova pro seniory Pohoda.
Svátek má Renáta
Zítra má svátek Agáta